Utrzymanie nakazu w mocy a klauzula wykonalności
Pytanie:
"Sąd wydał nakaz, a po wniesieniu zarzutów odbyła się rozprawa. W wyroku sąd utrzymał nakaz w mocy, w całości. Wystąpiłem o tytuł wykonawczy po uprawomocnieniu wyroku. Dostałem wyrok, w którego treści jest I punkt: utrzymuje w mocy w całości nakaz z dnia ... sygn ... pod spodem klauzula wykonalności. Czy taki dokument wraz z nakazem można wysłać do komornika, czy trzeba zwrócić się do sądu o sprostowane (umieszczenie kwot)?"
Odpowiedź prawnika: Utrzymanie nakazu w mocy a klauzula wykonalności
Stosownie do § 183 regulaminu urzędowania sądów powszechnych klauzulę wykonalności umieszcza się na wypisie orzeczenia sądu pierwszej instancji. Jeżeli jednak w postępowaniu odwoławczym orzeczenie to zostało zmienione lub zasądzono dalsze koszty postępowania, wypis orzeczenia sądu pierwszej instancji powinien obejmować także treść rozstrzygnięcia w drugiej instancji (ust. 1). Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy sąd rozpoznawał sprzeciw od wyroku zaocznego lub zarzuty przeciwko nakazowi zapłaty, wydanemu w postępowaniu nakazowym (ust. 2). Wynika z tego, że klauzula powinna być umieszczona na nakazie.
Należałoby zatem zwrócić się do sądu ponownie o prawidłowe doręczenie tytułu wykonawczego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?