Uzupełnienie zażalenia

Pytanie:

"Złożyłem zażalenie na postanowienie Sądu. Czy do złożonego w terminie zażalenia na postanowienie Sądu I instancji można dołączyć załącznik poszerzający opis- podstawę prawną uzasadniającą potrzebę uwzględnienia zażalenia. I jeśli tak to czy załącznik taki powinien dołączony zostać jeszcze do Sądu I instancji, czy można także do drugiej zanim zastanie rozpatrzona. Jest to postępowanie cywilne, sprawa o podział majątku. Zażalenie na wstrzymanie wynagrodzenia biegłego za nie dokończoną opinię wyceny samochodu osobowego, bowiem wliczył w wartość samochodu to wyposażenie którego samochód nigdy nie posiadał np. klimatyzacje. i nawet faktura zakupu pojazdu która dowodzi brak niniejszego wyposażenia nie była wystarczającym dowodem. Natomiast Sąd nie rozpoznał nie odniósł się do mojego wniosku o dokończenie opinii aby biegły zmniejszył wartość pojazdu o to wyposażenie które omyłkowo do wartości samochodu wliczył."

Odpowiedź prawnika: Uzupełnienie zażalenia

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego oraz zawierać wskazanie zaskarżonego postanowienia i wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie zażalenia ze wskazaniem w miarę potrzeby nowych faktów i dowodów. Zażalenie powinno być objęte jednym pismem procesowym, dopuszcza się możliwość uzupełnienia zażalenia przed upływem terminu do jego wniesienia. Natomiast, stosownie do postanowienia SN z dnia 27 sierpnia 1998 r., III CZ 108/98 nie jest dopuszczalne - pod pozorem uzupełnienia uzasadnienia - podniesienie po upływie terminu do wniesienia zażalenia nowego, odmiennego zarzutu. Jeżlli zatem w nowym piśmie chce Pan przedstawić
Jeżeli natomiast wnosi Pan pismo nie stawiające nowych zarzutów, będzie to tzw, inne pismo procesowe i naszym zdaniem może być dołączone do akt sprawy bezpośrednio sądowi II instancji. 

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika