Użyczenie samochodu a ubezpieczenie OC

Pytanie:

"Chcę wyjechać do krajów UE tj. Francja, Hiszpania i inne samochodem na wakacje. Jednak chciałbym pożyczyć na ten wyjazd samochód znajomych, gdyż jest lepszy i wygodniejszy. Chcąc jechać do innych krajów pożyczonym samochodem jakie należy posiadać dokumenty aby bez przeszkód i problemów podróżować po Europie? W jakiej formie powinna być zawarta umowa użyczenia samochodu, czy zwykła pisemna, czy też powinna ona być potwierdzona notarialnie , lub zawarta u notariusza? Czy są jakieś szczególne regulacje w tym zakresie w tych krajach, czy może należy mieć tę umowę przetłumaczoną na inny język, aby nie mieć problemów z policją lub innymi służbami podczas podróży? W jaki sposób najlepiej to rozwiązać i załatwić?"

Odpowiedź prawnika: Użyczenie samochodu a ubezpieczenie OC

Co do formy zawarcia umowy to umowa użyczenia może być zawarta w zwykłej formie pisemnej. Nie jest potrzebna forma aktu notarialnego. Umowa taka nie musi być tłumaczona na inny język, gdyż nie wywołuje żadnego skutku za granicą. Jeśli chcą posiadacze zależni korzystać z pojazdu musza posiadać dowód rejestracyjny pojazdu i ważne OC. Zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy ubezpieczeniu obowiązkowym obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, a więc zarówno posiadacza samoistnego, jak i zależnego.

Zasadą jest, że ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu. Przy czym zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzone przez kierującego (biorącego w użyczenie) posiadaczowi pojazdu mechanicznego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Roman 2022-02-08 10:39:53

    Dzień dobry. Dopiero dzisiaj trafiłem na tą dyskusję. Wynika z niej, wg mnie, że korzystniej dla właściciela i biorącego w użyczenie jest nie podpisywać żadnej umowy. Czy dobrze myślę?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika