Uzyskanie poświadczenia bezpieczeństwa

Pytanie klienta:

""Z treści art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r. Nr 196 poz. 1631) wynika, iż postępowanie sprawdzające wobec osoby, która nie uzyskała poświadczenia bezpieczeństwa, można przeprowadzić najwcześniej po roku od daty odmowy wydania poświadczenia. Przepis ten odnosi się do wszystkich rodzajów postępowań sprawdzających. Czy oznacza to, że również osoba, której odmówiono wydania poświadczenia bezpieczeństwa w zakresie dostępu do informacji niejawnych stanowiących tajemnicę państwową opatrzonych klauzulą \"ściśle tajne\", będzie mogła ubiegać się o uzyskanie poświadczenia bezpieczeństwa w zakresie dostępu do informacji niejawnych opatrzonych niższą klauzulą (Tajne, Poufne) - dopiero po upływie roku od daty odmowy wydania poświadczenia bezpieczeństwa.""

Odpowiedź prawnika:

Powołany w pytaniu przepis ustawy o ochronie informacji niejawnych nie różnicuje sytuacji odmowy wydania poświadczenia bezpieczeństwa od rodzaju postępowania sprawdzającego (związanego z kategorią informacji niejawnych - ściśle tajne, tajne, poufne, zastrzeżone). Zatem jeżeli osoba nie uzyskała poświadczenia bezpieczeństwa w związku z dostępem do informacji ściśle tajnych, przez okres roku od odmowy wydania poświadczenia nie może również otrzymać poświadczenia bezpieczeństwa w związku z dostępem do informacji poufnych i tajnych.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.