VAT od opłaty za miejsce postojowe
Pytanie:
"Jestem właścicielem miejsca postojowego w garażu podziemnym wielostanowiskowym. Po wejściu w życie nowej ustawy o podatku VAT comiesięczna opłata za to miejsce wzrosła o 22%. Czy podatek VAT powinien być naliczany od wszystkich składników opłaty za miejsce postojowe czy też tylko od niektórych (ewentualnie jakich)? Spotkałam się z przypadkami, gdzie VAT naliczany jest tylko od opłaty eksploatacyjnej, a już od ogrzewania, podatku od nieruchomości nie."
Odpowiedź prawnika: VAT od opłaty za miejsce postojowe
Faktycznie, od 1 maja czynności związane wykonywane na rzecz członków spółdzielni mieszkaniowych przez te spółdzielnie podlegają opodatkowaniu. Część z nich jest zwolniona od podatku (czynności związane z lokalami mieszkaniowymi), część jest opodatkowana stawką 22% (czynności związane z lokalami użytkowymi).
Opodatkowaniu podlegają również czynności związane z spółdzielczym prawem do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym. Podatek VAT jest obliczany od ustalonej przez spółdzielnię opłaty. Co do zasady nie ma znaczenia jakie składniki spółdzielnia uwzględniła w takiej opłacie. Nie jest tak, że niektóre składniki opłaty podlegają VAT, a niektóre nie – opłata stanowi swego rodzaju cenę za świadczoną przez spółdzielnię usługę, sposób naliczania opłaty leży w gestii spółdzielni. A więc, przykładowo, jeśli opłata ta uwzględnia, przykładowo, podatek od nieruchomości, podatkowi VAT w ramach opłaty za przedmiotowe czynności podlega tenże podatek.
Nie ma jednak przeszkód, aby z opłaty, o której mowa, wyłączyć niektóre składniki i odrębnie (poza opłatą) obciążyć nimi korzystającego z prawa. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku podatku od nieruchomości, od którego w takim przypadku nie jest naliczany VAT. Inaczej jest w przypadku ogrzewania – w tym przypadku także wyłączenie usług dostawy ciepła z opłaty i odrębne obciążenie korzystającego nie powinno zmienić sytuacji (VAT powinien być naliczany w takim razie w związku z odsprzedażą usługi).
Jak wskazałem już, o sposobie naliczania opłaty decyduje spółdzielnia. Dlatego też sugeruję, aby zwrócić się do spółdzielni o zmianę sposobu naliczania opłat w taki sposób, żeby podatek od nieruchomości nie był uwzględniany w opłacie, lecz odrębnie obciążał korzystającego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?