VAT od usług notariusza dla firmy z zagranicy
Pytanie:
"Firma z Danii ma być założycielem i udziałowcem nowej spółki z o.o. Podpisany ma być akt notarialny założenia spółki z o.o. Koszt opłat notarialnych, tłumaczeń obciąży duńską spółkę. Czy faktura za usługi notarialne i tłumaczeń będzie zawierała VAT 22%, czy też będzie opodatkowana VAT w inny sposób?"
Odpowiedź prawnika: VAT od usług notariusza dla firmy z zagranicy
Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
Zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 cyt. ustawy, przepis ust. 3 stosuje się do usług prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); przetwarzania danych i dostarczania informacji; architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; tłumaczeń.
Usługi notarialne klasyfikuje się do grupowania PKWiU 74.11.15-00.00, a więc do usług prawniczych PKWiU 74.11.
Uwzględniając zatem zasady wyrażone w cytowanym wyżej art. 27 ustawy, zgodnie z którymi miejsce świadczenia usług wyznacza miejsce opodatkowania - w przypadku świadczenia usług prawnych lub tłumaczeń dla osoby prawnej będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej posiadającej siedzibę na terytorium Wspólnoty miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie podatnik z terytorium Wspólnoty posiada swoją siedzibę.
Z uwagi na fakt, iż obowiązek podatkowy powstanie po stronie nabywcy usług (podatnika z terytorium Wspólnoty Europejskiej) - wykonawca usługi (notariusz lub tłumacz) nie ma obowiązku opodatkowania ww. usług w Polsce. W związku z powyższym nie występuje obowiązek wykazywania podatku należnego w fakturach VAT wystawianych dla tych podatników.
Zauważyć należy, że w przypadku, gdy nabywca usługi notarialnej lub tłumaczenia nie będzie podatnikiem podatku od wartości dodanej, zastosowanie ma ogólna reguła określająca miejsce opodatkowania usług wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usługi (miejscem opodatkowania) będzie miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności. A zatem wykonanie ww. usług podlegałoby opodatkowaniu w Polsce.
Powyższe uwagi – w zakresie usług notarialnych – znajdują potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. postanowienie Urzędu Skarbowego w Słupsku z 10 czerwca 2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygn. P III/1/443-24/05; postanowienie Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście z 16 marca 2006 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygn. ZP/443-21/06).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?