VAT za usługi artystyczne

Pytanie:

"Jestem dyrektorem orkiestry. Nasza instytucja wykonuje koncerty dla innych firm i instytucji, którym wystawiamy faktury za ich wykonanie. Czy od usług artystycznych należy odprowadzać podatek VAT?"

Odpowiedź prawnika: VAT za usługi artystyczne

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), ze zwolnienia z podatku korzystają usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 11 tego załącznika wymieniono usługi związane z kulturą w tym również usługi twórców i artystów w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania z wyłączeniem między innymi wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego.

Zgodnie z interpretacjami organów skarbowych (por. postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 14 grudnia 2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygn. PZ/415-132/05; postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu z dnia 21 kwietnia 2005 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygn. PP/443-22/05), ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT na podstawie ww. przepisu korzystać będzie również wykonanie koncertu na zlecenie kontrahenta zewnętrznego, gdyż jest to sprzedaż usługi kulturalnej, a nie sprzedaż biletów wstępu. Powyższe zwolnienie nie obejmuje natomiast wstępu na koncert stąd ma ono zastosowanie do wykonawcy tylko w przypadku, jeśli nie pobiera on opłat za wstęp na koncert (opłaty te może pobierać inny podmiot - organizator koncertu).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika