Wartość bilansowa przedsiębiorstwa

Pytanie:

"Czym jest ta wartość, np. w odniesieniu do salonu fryzjerskiego czy też sklepu z obuwiem, jak się ją liczy i co w skład niej wchodzi? Pytam w kontekście ewentualnego zgłoszenia upadłości dłużnika, abym wiedział, że zadłużenie stanowi minimum 10% wartości tegoż przedsiębiorstwa. Czy może chodzi tu o cały majątek dłużnika, jako osoby fizycznej odpowiadającej całym swym majątkiem za długi, czy tylko np. o środki na rachunku bankowym?"

Odpowiedź prawnika: Wartość bilansowa przedsiębiorstwa

Zakładam, że w pytaniu chodzi o wartość bilansową przedsiębiorstwa, o której mówi art. 12 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze. Zgodnie z tym przepisem sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika.

Przepis ten mówi o wartości bilansowej przedsiębiorstwa, należy więc odwołać się w tym zakresie do ustawy o rachunkowości. Przepisy tego aktu wyraźnie określają w jaki sposób obliczyć taką wartość uwzględniając poszczególne rodzaje praw przysługujących przedsiębiorstwu (biorąc pod uwagę jego poszczególne składniki jego majątku, przysługujące mu zobowiązania, długi itd.).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika