Wniesienie aportem samochodu ciężarowego do spółki
Pytanie:
"Jestem przedsiębiorcą i posiadam samochód ciężarowy do 3,5 t. ładowności, który to samochód jest moją władnością prywatną. Zamierzam w niedalekiej przyszłości wnieść ten samochód do majątku spółki cywilnej, której jestem wspólnikiem. W jaki sposób oszacować początkową wartość takiego samochodu ciężarowego, który staje się aktywem trwałym w mojej spółce. Czy kwota zakupu samochodu w tym wypadku jest adekwatna do rzeczywistej wartości, jaką ten samochód przedstawia, w wypadku gdy ten samochód był wykorzystywany w celach prywatnych przez okres dwóch miesięcy i co z kwotą wydaną na naprawy przez ten właśnie okres, czy podwyższa ona wartość samochodu?"
Odpowiedź prawnika: Wniesienie aportem samochodu ciężarowego do spółki
Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się - w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.
W praktyce zatem – w przypadku wniesienia samochodu wkładem do spółki cywilnej – jego wartość ustala się w maksymalnej możliwej wartości, tj. według wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. Nie jest zatem istotne, ile wnoszący wkład zapłacił za pojazd ani ile wyniosły koszty remontów, gdyż jako wartość początkową i tak można ująć maksymalnie wartość rynkową.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?