Warunki dopuszczenia pojazdu do ruchu
Pytanie:
"Jechałem samochodem i nie posiadałem zamontowanej w miejscu do tego przeznaczonym przedniej tablicy rejestracyjnej. Art. 71 Prawa o ruchu drogowym stanowi, że pojazdy są dopuszczone do ruchu, jeżeli są min. zaopatrzone w tablice rejestracyjne. Przednią tablicę rejestracyjną miałem wewnątrz pojazdu za szybą przednią. Czy popełniłem wykroczenie z art. 94 Kodeksu wykroczeń - kierowanie pojazdem nie dopuszczonym do ruchu? "
Odpowiedź prawnika: Warunki dopuszczenia pojazdu do ruchu
Art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym wymienia warunki, które spełnić powinien pojazd dopuszczony do ruchu. Pojazd samochodowy powinien spełniać następujące warunki:
-
spełniać warunki techniczne określone w przepisach,
-
być zarejestrowany,
-
być zaopatrzony w zalegalizowane tablice rejestracyjne,
-
być zaopatrzony w nalepkę kontrolną.
Sposób umieszczenia w pojeździe tablic rejestracyjnych określa § 25 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, zgodnie z którym właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych. Jeżeli pojazd nie ma specjalnego miejsca do umocowania tablic, to przednią i tylną tablicę umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy - po lewej stronie pojazdu.
Sposób oznaczania pojazdu samochodowego nalepka kontrolną reguluje natomiast § 30 ust. 2 w/w rozporządzenia, zgodnie z którym nalepkę kontrolną umieszcza wewnątrz pojazdu w prawym dolnym rogu przedniej szyby.
Zgodnie z art. 94 ust. 2 Kodeksu wykroczeń prowadzenie na drodze publicznej pojazdu nie dopuszczonego do ruchu stanowi wykroczenie. Ponieważ brak umieszczenia we wskazanym miejscu nalepki kontrolnej oraz tablic rejestracyjnych powoduje, że pojazd nie jest uważany za dopuszczony do ruchu, prowadzenie takiego pojazdu stanowi czyn wyczerpujący znamiona wykroczenia opisanego w art. 94 ust. 2 Kodeksu wykroczeń.
Ponadto brak dopuszczenia do ruchu może stanowić podstawę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez policję dokonującą kontroli ruchu drogowego. Podstawy do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu wymienia art. 132 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym w razie:
-
stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
-
zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
-
zagraża porządkowi ruchu,
-
narusza wymagania ochrony środowiska.
-
stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo,
-
stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność,
-
uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego),
-
stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną,
-
nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub nieokazania dokumentu stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia,
-
uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.
Brak dopuszczenia pojazdu do ruchu może zostać uznane za zagrażanie porządkowi ruchu i tym samym uzasadniać zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?