Ważność bankowego tytułu egzekucyjnego
Pytanie:
"Jeśli bank posiada bankowy tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności z dnia 18.09.2002 r. i jeśli w dniu 2.11.2004 r. została wszczęta egzekucja komornicza, która 31.12.2004 r. została umorzona ze względu na bezskuteczność, to czy bank może ponownie wszcząć egzekucję u komornika? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? Czy jeśli egzekucja została umorzona przez komornika, to bank musi ponownie wnioskować do sądu o wystawienie bankowego tytuły egzekucyjnego? Co w sytuacji, jeśli kwota zadłużenia od wystawienia bankowego tytuły egzekucyjnego zmalała ponieważ dokonywałem wpłaty? Przez jaki czas ważny jest bankowy tytuł egzekucyjny? Czy od daty jego wydania czy od daty wszczęcia egzekucji?"
Odpowiedź prawnika: Ważność bankowego tytułu egzekucyjnego
Podmiot posiadający tytuł egzekucyjny (tu bankowy) zaopatrzony w klauzulę wykonalności może mimo bezskuteczności egzekucji w określonym czasie wszcząć ją ponownie względem tego samego dłużnika, bowiem w dłużnik może uzyskać odpowiednie środki pozwalające mu na uregulowania długu. Kodeks postępowania cywilnego stanowi, że umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, lecz nie pozbawia wierzyciela możności wszczęcia ponownej egzekucji, chyba że z innych przyczyn egzekucja jest niedopuszczalna.
Bank nie musi występować do sądu o wydanie bankowego tytułu egzekucyjnego, gdyż nie wydaje go sąd, lecz sam bank. Sąd tylko nadaje klauzulę wykonalności. Nie jest również potrzebne ponowne wystąpienie do sądu o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu.
Bank może dochodzić sumy wyrażonej w bankowym tytule egzekucyjnym, mimo że doszło już do częściowej spłaty. Jeśli jednak dłużnik spłaca dług, dla banku nieopłacalne będzie występowanie na drogę postępowania egzekucyjnego, gdyż rodzi to dodatkowe koszty. Bank może oczywiście wystawić nowy tytuł na sumę rzeczywistą, a nie poprzednią.
Konsekwentnie, do roszczeń stwierdzonych bankowymi tytułami egzekucyjnymi nie ma zastosowania art. 125 § 1 kc – stanowiący o 10 letnim terminie przedawnienia od wydania orzeczenia sądu. Sąd nie wydaje orzeczenia stwierdzającego dane roszczenie, lecz nadaje tylko klauzulę wykonalności. Roszczenia banku przedawniają się w terminach przewidzianych dla roszczeń danego rodzaju – czyli 3 letnim. Skoro wniosek o nadanie klauzuli przerywa bieg terminu przedawnienia, a nie jest orzeczeniem stwierdzającym roszczenie, to przedawnienie 3 letnie biegnie od daty nadania klauzuli wykonalności. Do tego czasu bank może skutecznie dochodzić swojego roszczenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?