Ważność notarialnej kserokopii postanowienia

Pytanie:

"Moja siostra złożyła u Komornika wniosek egzekucyjny. Załączyła też notarialnie potwierdzona kserokopię postanowienia sądu w postępowaniu rozpoznawczym o zwolnieniu jej od kosztów sądowych w całości. Komornik stwierdził, że notarialna kserokopia nie wystarczy, musi być odpis oryginalny. Czy Komornik ma rację i czy moja siostra musi wystąpić do sądu o kolejny odpis (poprzedni złożyła w jakimś urzędzie) postanowienia o zwolnieniu do kosztów? Może być problem z szybkością załatwienia, gdyż to sprawa sprzed wielu lat."

Odpowiedź prawnika: Ważność notarialnej kserokopii postanowienia

Wniosek o wszczęcie egzekucji może być złożony w formie pisemnej lub ustnej. Jeżeli wybrana została forma pisemna, wniosek powinien odpowiadać wszystkim warunkom pisma procesowego (art. 126 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, dalej k.p.c.). Nie obowiązuje ogólna zasada doręczania dokumentacji załączonej do pisma procesowego w oryginale. Zgodnie jednak z art. 250 k.p.c:

§ 1. Jeżeli dokument znajduje się w aktach organu, o którym mowa w art. 244 § 1, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ odpis lub wyciąg z dokumentu. Sąd zażąda udzielenia odpisu lub wyciągu, jeżeli strona sama uzyskać go nie może.

§ 2. Gdy sąd uzna za konieczne przejrzenie oryginału dokumentu, może zarządzić, by go dostarczono na rozprawę, albo przejrzeć go na miejscu przez sędziego wyznaczonego lub przez cały skład sądu.

Powyższe przepisy, na podstawie art. 13 § 2 k.p.c., mają zastosowanie do postępowania egzekucyjnego. W związku z powyższym, komornik mógł zażądać oryginału (urzędowo poświadczonego przez sąd odpisu lub wyciągu) dokumentu. Tym samym należy wystąpić o kolejny odpis przedmiotowego postanowienia.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika