Wezwanie do zapłaty a bezskuteczność egzekucji
Pytanie:
"Dłużnik - spółka z o.o. nie ogłosiła upadłości tylko zawiesiła działalność. Egzekucja okazała się bezskuteczna, postępowanie egzekucyjne umorzono. Chcę więc uzyskać tytuł wykonawczy przeciwko członkom zarządu tej spółki. Czy przed złożeniem stosownego pozwu przeciwko nim mam wezwać ich do zapłaty pocztą poleconą? Jeśli tak to rozumiem, że oni mogą już wówczas uregulować należność z ich prywatnych środków?"
Odpowiedź prawnika: Wezwanie do zapłaty a bezskuteczność egzekucji
Jest to uzależnione od tego czy właściwe będzie postępowanie gospodarcze czy cywilne. Art. 299 ksh stanowi, że jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Ustawa nie określa w jakim postępowaniu należy dochodzić tych roszczeń. Jeśli właściwym byłoby postępowanie przed sądem cywilnym, to takie wezwanie nie jest niezbędne, lecz wskazane, gdyż po wezwaniu może dojść do dobrowolnego spełnienia świadczenia. W postępowaniu zaś gospodarczym zgodnie z art. 479[12] kpc takie wezwanie jest niezbędne. Postępowanie gospodarcze stosuje się pomiędzy przedsiębiorcami.
Ponieważ członek zarządu nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 479[1] § 1 k.p.c., a sprawa z powództwa osoby trzeciej o świadczenie z art. 299 k.s.h. nie jest sprawą ze stosunku spółki (art. 479[1] § 2 pkt 1 k.p.c.) - wyłączona jest właściwość sądu gospodarczego (SN uchwała z dnia 9 listopada 1994 r., III CZP 140/94). W judykaturze ugruntowane jest obecnie stanowisko, że w razie przejścia tego zobowiązania na członków zarządu proces cywilny toczy się w postępowaniu procesowym zwykłym. Wezwanie zaś do zapłaty nie jest sprawą kosztowną a może być pomocne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?