Wierzyciel posiadający zastaw a egzekucja

Pytanie:

"Proszę o wyjaśnienie punktu 4 art. 825 ustawy Kodeks postępowania cywilnego, dotyczącego możliwości umorzenia postępowania egzekucyjnego jeżeli wierzyciel jest w posiadaniu zastawu zabezpieczającego pełne zaspokojenie egzekwowanego roszczenia, chyba że egzekucja skierowana jest do przedmiotu zastawu. Jak to się odnosi do alimentów kiedy nie ma konkretnej sumy?"

Odpowiedź prawnika: Wierzyciel posiadający zastaw a egzekucja

Art. 825 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego znajdzie zastosowanie, gdy wierzyciel skieruje egzekucję do majątku dłużnika w sytuacji, gdy wierzyciel jest w posiadaniu zastawu zaspokajającego w pełni egzekwowane roszczenie wynikające z tytułu wykonawczego (np. zobowiązującego do zapłaty alimentów za okres 6 ubiegłych miesięcy). Dłużnik powinien podać oszacowanie zastawu i podstawy oszacowania. W razie sporu co do wartości zastawu komornik może zlecić oszacowanie biegłemu. Natomiast możliwa jest również sytuacja, że w wyroku sądowym zostały zasądzone alimenty "na przyszłość", zgodnie z art. 190 k.p.c. Wówczas nie znajdzie zastosowania art. 825 pkt 4, gdyż nie jest spełniona przesłanka, wymagająca aby wierzyciel był w posiadaniu zastawu zabezpieczającego pełne zaspokojenie egzekwowanego roszczenia, skoro nie można przewidzieć, jaka kwota jest wystarczająca do "pełnego zaspokojenia" uprawnionego do alimentów.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika