Władza rodzicielska dla dziadków
Pytanie:
"Skoro sąd podczas sprawy rozwodowej może pozbawić praw rodzicielskich jedną lub obie strony, to czy dziadkowie muszą wystąpić o te prawa wcześniej zakładając osobną sprawę, czy dopiero po zakończeniu rozwodu? Czy jest możliwe powierzenie opieki nad dzieckiem teściom bez zrzekania się praw rodzicielskich tak, aby byli rodziną zastępczą dla dziecka z pełnymi prawami do opieki i z koniecznością konsultacji z ojcem lub matką w ważnych sprawach? Czy to należy załatwiać w sądzie rodzinnym po rozwodzie?"
Odpowiedź prawnika: Władza rodzicielska dla dziadków
Na podstawie regulacji zawartej w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Sąd orzeka o tym z urzędu, a nie na wniosek stron. Natomiast ustanowienie opieki nad dzieckiem jest możliwe tylko w przypadku gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo rodzice są nieznani. Nie jest możliwa sytuacja aby po części władza rodzicielska przysługiwała jednemu z rodziców i dziadkom dziecka. Ponieważ władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, to w razie gdy jedno z rodziców nie żyje albo nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, władza rodzicielska przysługuje drugiemu z rodziców. W przypadku ustanowienia opieki, opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego. Wspólne wykonywanie opieki nad dzieckiem sąd może powierzyć tylko małżonkom. Sąd opiekuńczy ma obowiązek opiekę ustanowić jeżeli poweżmie wiadomość, że zachodzi prawny powód jej ustanowienia. Postępowanie w sprawie ustanowienia opieki wszczyna się nie na wniosek lecz z urzędu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?