Władza rodzicielska w trakcie separacji
Pytanie:
"W przypadku toczącej się rozprawy o separację moja bratowa chce ograniczyć prawa do dziecka mojego brata. Jaka jest róźnica w równych prawach i ograniczeniu tych praw? "
Odpowiedź prawnika: Władza rodzicielska w trakcie separacji
Dzieci aż do osiągnięcia pełnoletniości pozostają pod władzą rodzicielską. Co do zasady władza ta przysługuje obojgu rodziców. Jeżeli jednak rodzice nie pozostają ze sobą w związku małżeńskim, lub pozostają lecz żyją w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z nich. W takim wypadku władza rodzicielska zostaje ograniczona do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Treść obowiązków i uprawnień małżonka, któremu wykonywania władzy rodzicielskiej nie powierzono, może więc - przykładowo biorąc - obejmować decyzje co do kwestii związanych ze zmianą miejsca pobytu dzieci, z organizowaniem ich wypoczynku i wczasów, ich leczeniem, z wyborem szkoły, nauką pozaszkolną, zasadami wychowania, kierunkiem i zakresem wykształcenia, praktyką zawodową, wyborem zawodu. Na końcu należy dodać, że sąd nie ma obowiązku ograniczać władzy jednego z rodziców w przypadku rozwodu, czy separacji. Uczyni tak jedynie wtedy, gdy będzie tego wymagało dobro dziecka.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?