Właściwe doręczenie zawiadomienia
Pytanie:
"Czy uczestnika postępowania można uznać za prawidłowo zawiadomionego, jeżeli: 1. Pierwsze zawiadomienie zostało wysłane na właściwy adres, ale do złej poczty (zły kod pocztowy) i wróciło do sądu z adnotacją - „nie dotyczy miejscowości. Adresat nieznany”. Na tej zwrotce poczta podała właściwy kod, ale sąd nie wysłał ponownie wezwania na prawidłowy adres kodowy. 2. Drugie zawiadomienie zostało przez sąd wysłane na adres zameldowania współmałżonka uczestnika. Współmałżonek zanim dowiedział się o skierowaniu wniosku do sądu korespondował z aktualnymi wnioskodawcami i na kopercie podał inicjały imion swojego i żony, oraz nazwisko i swój adres zameldowania. Pod tym adresem zameldowania mieszkają rodzice współmałżonka. Tymczasem uczestnik (żona) nigdy pod tym adresem nie był zameldowany i nigdy nie mieszkał, a dodatkowo jest w konflikcie z teściami i teściowie nie powiadamiają uczestnika o korespondencji, która przychodzi tylko dla niego osobiście. Natomiast, jeśli korespondencja przychodzi na współmałżonków i są oni razem wymieniani jako adresaci to tę korespondencję przekazują współmałżonkowi."
Odpowiedź prawnika: Właściwe doręczenie zawiadomienia
W pierwszym przypadku nie można mówić o prawidłowym zawiadomieniu. Skoro przesyłka została nadana pod zły adres i została z tego powodu zwrócona, nie można mówić o skutecznym doręczeniu.
Podobnie należy uznać w drugiej sytuacji. Jeżeli uczestnik postępowania pod wskazanym adresem nie mieszka, nie jest i nie był zameldowany, także i takie doręczenie nie jest skuteczne. Doręczenie byłoby skuteczne, ale dopiero z chwilą faktycznego otrzymania przez adresata doręczonego pisma (tak SN w orzeczeniu z 31 grudnia 1956 r., 2 CZ 215/56 OSPiKA 1958, nr 6, poz. 146). Jeżeli pisma doręczane były osobom, które nigdy nie przekazują pism adresatowi, adresat może podnosić zarzut wadliwego doręczenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?