Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Właściwość rożnych organów publicznych w postępowaniu dotyczącym nieruchomości co do zasady jest wyznaczana w oparciu o położenie nieruchomości (forum rei sitae). Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości nie jest tutaj wyjątkiem. Art. 921 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że egzekucja z nieruchomości należy do komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Istotą jest więc fakt działania komornika przy konkretnym sądzie, a nie jego przypisanie do rewiru. Art. 921 § 1 w zdaniu drugim pozwala dokonać wierzycielowi wyboru komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona, bez względu na to czy nieruchomość jest położona w jego rewirze. Jeżeli nieruchomość jest położona w okręgu kilku sądów, wybór należy do wierzyciela. Jednakże z postępowaniem wszczętym na wniosek jednego wierzyciela połączone będą postępowania wszczęte na wniosek innych wierzycieli. W tym celu komornik, który rozpoczął egzekucję, o wszczęciu, a następnie o ukończeniu egzekucji zawiadomi komornika, do którego, stosownie do paragrafu poprzedzającego, mogłaby należeć egzekucja (§ 2).
Z punktu widzenia pytającego szczególne znaczenie ma przepis § 1. Przepis w tym brzmieniu wszedł w życie 5 lutego 2005 r. Wcześniej przepis § 1 brzmiał następująco: „Egzekucja z nieruchomości należy do komornika sądu, w którego okręgu nieruchomość jest położona.” Tym samym również na starym stanie prawnym właściwość komornika była określana jedynie poprzez położenie nieruchomości w okręgu sądu przy którym działa komornik, a nie w odniesieniu do rewiru komornika.
Jeśli Pana/ Pani zdaniem komornik zajął nieruchomość wbrew przepisom o właściwości, proponujemy wniesienie skargi na czynności komornika.