Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zasadą postępowania cywilnego jest, że sądem miejscowo właściwym jest sąd miejsca zamieszkania przez pozwanego czyli w tym przypadku Pana. Prawo polskie przewiduje jednak szereg wyjątków w tym zakresie. Takim wyjątkiem jest art. 32 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że w sprawie o alimenty można wytoczyć pozew według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, czyli Pana żony lub dziecka. Art. 32 stanowi o miejscu zamieszkania.
Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Zazwyczaj jest to miejsce zameldowania, lecz nie zawsze. Może być bowiem i tak, że miejsce zameldowania jest inne niż miejsce zamieszkania.
Podkreślić należy, że miejscem zamieszkania jest ta miejscowość, gdzie dana osoba przebywa, ale z zamiarem stałego pobytu. Jeśli zatem Pana żona nie ma zamiaru przebywać w miejscowości, w której nie jest zameldowana, to ta miejscowość nie jest jej miejscem zamieszkania. Jeśli dana strona wskazuje, że tu ma zamiar przebywać i tu jest zameldowana, to są małe możliwości weryfikacji, że w rzeczywistości zamieszkuje, gdzie indziej skoro od lat jest zameldowana w innej miejscowości. Przy czym należy podkreślić, że zameldowanie nie jest miejscem zamieszkania. Wskazać należy jednak, że zamiar stałego pobytu nie jest oceniany na podstawie tylko oświadczenia żony, lecz na podstawie obiektywnych przesłanek zamieszkania w danej miejscowości. W efekcie należy podkreślić, że w opisanym przypadku miejsce zameldowania żony nie jest jej miejscem zamieszkania. Reasumując może Pan podnieść zarzut niewłaściwości miejscowej sądu.