Własność odcinka gazociągu

Pytanie:

"Przez działkę stanowiącą własność Skarbu Państwa, której użytkownikiem wieczystym jest gmina, przebiega gazociąg wchodzący w skład przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo to ma status Spółki Akcyjnej, w której Skarb Państwa posiada 51% udziałów. Kto jest właścicielem odcinka gazociągu przebiegającego przez działkę - gmina, spółka akcyjna czy skarb państwa? Na podstawie jakich przepisów? "

Odpowiedź prawnika: Własność odcinka gazociągu

Zgodnie z zasadą superficies solo cedit do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania (art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego). W myśl tej reguły, gazociąg przebiegający przez teren danej nieruchomości stanowiłby jej część składową i należałyby do właściciela nieruchomości. Jednakże, ogólna zasada została zmodyfikowana w stosunku do urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych urządzeń podobnych. Mianowicie, nie należą one do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa (art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego).

Urządzenia o których mowa stają się więc osobnym od nieruchomości przedmiotem własności z chwilą faktycznego jej wejścia w skład przedsiębiorstwa, bez względu na tytuł prawny, na którym opiera się to wejście (włączenie).

Jeżeli chodzi o konkretny rodzaj urządzeń, które podlegają powyższemu wyjątkowi, należą do nich przede wszystkim wszelkie sieci przesyłowe (energetyczne, telekomunikacyjne, gazowe, wodociągowo-kanalizacyjne i inne podobne). Każda sieć stanowi urządzenie techniczne składające się w szczególności z połączonych ze sobą rzeczy ruchomych funkcjonujących jako zespolona całość. (tak: Najnowsze wydanie: Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna Stanisław Dmowski, Stanisław Rudnicki; Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie IX ss. 556).

W związku z powyższym, gazociąg (urządzenia wchodzące w jego skład) z pewnością podpadają pod hipotezę wyjątku, a tym samym stanowią własność przedsiębiorstwa. Zagadnienie stosunków własnościowych wewnątrz przedsiębiorstwa jest kwestią odrębną.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika