Wniesienie prywatnej maszyny do spółki

Pytanie:

"Chcę wnieść do spółki cywilnej moją prywatną maszynę i zaewidencjonować ją w środkach trwałych. Następnie spółka zamierza sprzedać tę maszynę innej firmie, wystawiając fakturę sprzedaży. Na jakich zasadach mogę wnieść maszynę do spółki?"

Odpowiedź prawnika: Wniesienie prywatnej maszyny do spółki

Jeżeli wspólnik spółki cywilnej chce dokonać przeniesienia własności maszyny na własność wspólników spółki cywilnej (tak aby w przyszłości mogła być zbyta przez spółkę cywilną), to musi to zostać dokonane aneksem do umowy spółki, który będzie wskazywał przedmiotową maszynę jako dodatkowy wkład wspólnika do spółki.

Zmiana umowy spółki cywilnej, m.in. przez wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych – PCC (w wysokości 0,5% wartości wkładów powiększających majątek spółki). Podatnicy (w tym wypadku wspólnicy) są zobowiązani bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Co do zasady maszyny wniesione do spółki cywilnej tytułem wkładu wspólników mogą być zaliczone do środków trwałych. Muszą jednak spełniać warunki uznania za środki trwałe, które są określone w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednym z takich warunków przewidzianych w art. 22a ust. 1 ustawy jest to, iż aby zaliczyć maszynę do środków trwałych jej przewidywalny okres używania musi być dłuższy niż rok. Zatem, jeśli spółka zamierza zbyć wniesioną wkładem maszynę przed upływem roku od jej wniesienia, to nie będzie mogła zaliczyć jej do środków trwałych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika