Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności
Pytanie:
"Muszę przepisać klauzule wykonalności na siebie w związku z nabyciem wierzytelności. Sąd, który wydał wyrok i klauzulę na dotychczasowego wierzyciela znajduje się na drugim końcu Polski, mam więc pytanie co do dopełnienia formalności: Czy wniosek o nadanie klauzuli można wysłać pocztą? W ilu egzemplarzach wysłać wniosek, i jeśli w więcej niż jednym, to w ilu egzemplarzach wysłać załączniki (szczególnie kopię umowy cesji, która trzeba potwierdzić urzędowo)? W jakim maksymalnie terminie sąd nada mi klauzulę?"
Odpowiedź prawnika: Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności
Wniosek taki można nadać pocztą, nie trzeba osobiście go składać na dzienniku podawczym. Zgodnie z art. 7811 kpc, wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Termin ten jest jednak terminem instrukcyjnym, tak że jego przekroczenie przez sąd nie wywoła negatywnych, procesowych skutków dla składającego wniosek. W przypadku wniosku złożonego za pomocą poczty, należy uznać, że liczony on będzie od dnia wpływu pisma do sądu. Wniosku, ani załączników nie składa się w kilku egzemplarzach, gdyż nie są one doręczane dłużnikowi.
Na marginesie sprawy, można również przypomnieć, że orzecznictwo zmiennie odnosiło się do kwestii nadawania klauzuli wykonalności po przejściu tytułu egzekucyjnego na inną osobę. Zgodnie z nowszym orzecznictwem (por. uchwała SN, sygn. akt III CZP 63/2004), przepis art. 788 § 1 kpc (mówiący, że jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym) ma zastosowanie również w razie przeniesienia wierzytelności (przelewu) po wszczęciu postępowania egzekucyjnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?