Wniosek o wstrzymanie wykonania nakazu

Pytanie klienta:

""Posiadam nieprawomocny nakaz (z weksla) przeciwko dłużnikowi (z weksla). Dłużnik wniósł zarzuty od nakazu w terminie 14 dni. Nie wniósł natomiast o wstrzymanie wykonania nakazu. Toczy się teraz postępowanie sądowe i chciałbym złożyć wniosek o wydanie klauzuli wykonalności. Czy dłużnik może teraz złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania nakazu czy winien był to zrobić wraz z wniesieniem zarzutów?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 492 § 3 nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W razie wniesienia zarzutów sąd może na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu.

Wierzyciel może więc w obecnej chwili skierować do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Dłużnik jednak nadal może skierować wniosek o wstrzymanie wykonania nakazu. Warto pamiętać, że na postanowienie w przedmiocie wstrzymania wykonania nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym przysługuje zażalenie; art. 492 § 3 w zw. z art. 394 § 1 pkt. 4 kpc (tak uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna, z dnia 24 września 2003 r., III CZP 58/2003).

Po uzyskaniu klauzuli wykonalności na nakazie zapłaty wierzyciel może skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.