Wniosek o wydanie klauzuli wykonalności

Pytanie:

"Kobieta posiada prawomocny wyrok sądu orzekający separację z mężem. Sąd przyznał jej prawo do opieki nad dziećmi, zasądzając alimenty od męża. Mąż jednak ani razu nie zapłacił zasądzonych alimentów. Kobieta chciałaby dochodzić swoich praw. W jaki sposób może uzyskać klauzulę wykonalności od wyroku sądu i jakie są tego koszty? Czy posiadając prawomocny wyrok z klauzulą wykonalności może zgłosić się do komornika w celu ściągnięcia należności od męża, czy musi dokonać jeszcze innych czynności, np. zwrócić się bezpośrednio do męża o zapłatę?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o wydanie klauzuli wykonalności

Klauzulę wykonalności sąd nadaje prawomocnemu orzeczeniu z urzędu lub na wniosek. Jeżeli nie ma przesłanek do nadania przez sąd klauzuli wykonalności z urzędu, klauzula wykonalności wydawana jest na wniosek. Klauzulę wykonalności wydaje sąd pierwszej instancji, który rozpatrywał sprawę, a sąd wyższej instancji tylko w sytuacji, kiedy akta sprawy znajdują się w tym sądzie. Wniosek o wydanie klauzuli wykonalności zwolniony jest od opłat. Jednakże osoba żądająca wydania orzeczenia opatrzonego klauzulą wykonalności obowiązana jest uiścić opłatę kancelaryjną w wysokości 6 zł od każdej strony wydanego dokumentu.

Wyrok opatrzony klauzulą wykonalności stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji. W tym celu należy złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji, dołączając oryginał tytułu wykonawczego (wyrok opatrzony klauzulą wykonalności). Nie jest konieczne zwracanie się do dłużnika z żądaniem zapłaty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika