Wnioski o wykładnię i uzasadnienie wyroku
Pytanie:
"Czy wniosek o wykładnię wyroku, to to samo, co wniosek o doręczenie orzeczenia wraz z uzasadnieniem?"
Odpowiedź prawnika: Wnioski o wykładnię i uzasadnienie wyroku
Wniosek o dokonanie wykładni wyroku kieruje się do sądu, jeżeli istnieją wątpliwości co do treści wyroku. Wykładnia wyroku następuje w formie postanowienia i może być dokonana wyłącznie przez sad, który rozpoznawał sprawę; także skład sądu co do zasady powinien być ten sam.
Czym innym jest natomiast wniosek o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem. Pierwszy z wniosków nie ma wpływu na bieg terminu do wniesienia środka zaskarżenia. Natomiast wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem ma dla tego terminu istotne znaczenie. Wniosek ten bowiem można wnieść w ciągu tygodnia od ogłoszenia wyroku. Uzasadnienie sąd powinien sporządzi w ciągu 2 tygodni. 2-tygodniowy termin do wniesienia apelacji biegnie dopiero od doręczenia wyroku z uzasadnieniem. Jest więc więcej czasu na decyzję, a apelacja będzie lepiej sporządzona, jeśli skarżący znać będzie uzasadnienie. Jeżeli strona nie złożyła takiego wniosku termin do wniesienia apelacji biegnie od momentu upływu terminu do wniesienia tego wniosku (czyli 3 tygodnie od ogłoszenia wyroku). W takim wypadku sąd z urzędu sporządza uzasadnienie w ciągu 2 tygodni od wniesienia apelacji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?