Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego we wniosku o wszczęcie egzekucji należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji. Określenie sposobu egzekucji może polegać na wskazaniu, że egzekucja ma być prowadzona z rachunku bankowego i ruchomości dłużnika. Niezależnie od tego wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie za wynagrodzeniem majątku dłużnika, jeśli ten wskazany w sposobie prowadzenia egzekucji jest niewystarczający.
Poza tym komornik, jako organ egzekucyjny może żądać od uczestników postępowania (dłużnika) złożenia wyjaśnień oraz zasięgać informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji. Informacją taką jest stan majątkowy dłużnika.
Komornik powinien prowadzić egzekucje wedle wniosku o jej wszczęcie. Natomiast może w ramach swoich uprawnień badać również stan majątkowy dłużnika w celu ustalenia, czy egzekucja prowadzona wystarczy na pokrycie kosztów postępowania, czy jest zasadna.
Poza tym należy podkreślić, że tytuł wykonawczy stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji o całe objęte nim roszczenie i ze wszystkich części majątku dłużnika, chyba że z treści tytułu wynika co innego.