Wspólność majątkowa a alimenty

Pytanie:

"Proszę o informację, czy przy założeniach, że w małżeństwie istnieje wspólnota majątkowa i rodzeństwo męża stara się o przyznanie alimentów w związku z sytuacją materialną, sąd przy przyznawaniu alimentów bierze pod uwagę majątek wspólny małżonków, pomimo tego, że na żonie nie ciąży obowiązek alimentacyjny w stosunku do rodzeńsrwa męża? Jak sytuacja się zmienia w przypadku istnienia intercyzy wyłączajacej wspólnotę majątkową? "

Odpowiedź prawnika: Wspólność majątkowa a alimenty

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż sam zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. W takim przypadku nie ma znaczenia, czy zobowiązany pozostaje w związku małżeńskim oraz jaki ustrój majątkowy został przyjęty przez małżonków. Przy ustalaniu obowiązku alimentacyjnego (jego wysokości) sąd bierze pod uwagę nie tylko sytuację majątkową i życiową osoby/osób uprawnionych do alimentów, ale także zobowiązanego. Fakt pozostawania w związku małżeńskim i konieczność zabezpieczenia bytu własnej rodziny ma znaczenie dla określenia zakresu obowiązku alimentacyjnego. Wysokość obciążenia alimentacyjnego powinna być określona na takim poziomie, aby nie prowadziła do niedostatku samego obciążonego. W określaniu wysokości świadczeń alimentacyjnych, które uzasadniane są np. kosztami utrzymania (wyżywienie, mieszkanie, odzież, leczenie) i wychowania, w odniesieniu do dzieci (pielęgnacja, opieka, dbałość o fizyczny i intelektualny rozwój) bierze się pod uwagę konieczne z uwzględnieniem zasad doświadczenia życiowego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika