Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przesłuchanie przez Policję w toku postępowania przygotowawczego odbywa się na takich samych zasadach, jak i w sądzie – znajdują tu zastosowanie te same przepisy procedury karnej. Najpierw świadkowi należy umożliwić swobodne wypowiedzenie się na temat zdarzenia, a następnie można zadawać mu pytania zmierzające do uzupełnienia, wyjaśnienia lub kontroli wypowiedzi. Zeznania złożone pod wpływem przymusu (gdy wyłączona była swoboda wypowiedzi) nie mogą stanowić dowodu w sprawie.
Powszechnie przyjmuje się, że nie jest wymagane, by w protokole wypowiedzi osoby przesłuchiwanej zapisywane były dosłownie. Stosownie do art. 148 § 2 kodeksu postępowania karnego zeznania zamieszcza się w protokole z możliwą dokładnością, a nie "słowo w słowo".
Osoba przesłuchiwana ma jednak prawo żądać zamieszczenia w protokole z pełną dokładnością swoich wypowiedzi. Ponadto podpisując protokół może zgłosić jednocześnie zarzuty co do jego treści. W ten sposób procedura daje osobie przesłuchiwanej możliwość korygowania ewentualnych błędów czy opuszczeń.
Podczas ponownego przesłuchania przed sądem świadek może oczywiście twierdzić, że osoba przesłuchująca go w postępowaniu przygotowawczym nie zapisała wszystkiego w protokole. Jednakże podpis świadka pod protokołem, przy braku zarzutów, osłabia takie twierdzenie. Ostatecznie jednak ocena należy do sądu.