Wybór i wyłączenie komornika
Pytanie:
"Nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności wydany jest przez sąd rejonowy w W. Dłużnik mieszka wraz z żoną w O. Na podstawie nakazu zapłaty wystąpiłam do komornika w O. o wszczęcie egzekucji. Przez 7 lat komornik nie mógł ściągnąć od dłużnika należnego długu i odsetek. Wniosłam do sądu skargę na czynności komornika - bezskutecznie. W moim przekonaniu ewidentna winna w niemożności ściągnięcia długu leży po stronie komornika. Czy mogę w tej sytuacji skorzystać z innego komornika, np. z W., czy obowiązuje rejonizacja, tj. komornik musi być z sądu miejsca zamieszkania dłużnika? Mam pewne informacje, iż komornika, jakiego mi przydzielono, łączą osobiste stosunki i zależności z moim dłużnikiem, dlatego nie mam możliwości ściągnięcia długu. Czy mam możliwość wyboru komornika? "
Odpowiedź prawnika: Wybór i wyłączenie komornika
Zgodnie z ustawą o komornikach sądowych i egzekucji (art. 8) wierzyciel ma prawo wyboru komornika w granicach właściwości sądu apelacyjnego. Wynika z powyższego, iż nie ma przeszkód, aby wybrała Pani jako wierzyciel komornika z innego rejonu (w sensie obszaru sądu rejonowego).
Nieco inaczej jest przy egzekucji z nieruchomości - według art. 921 k.p.c. egzekucja z nieruchomości należy do komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Wierzycielowi przysługuje jednak prawo wyboru każdego komornika działającego przy tym sądzie. Prawo wyboru komornika przysługuje również wierzycielowi wówczas, gdy nieruchomość jest położona w okręgu kilku sądów.
Zgodnie z art. 8 ust. 6 i 7 ustawy w razie podejmowania przez komornika czynności, na żądanie wierzyciela poza rewirem komornika, kosztami obciąża się wierzyciela, niezależnie od przysługującego mu zwolnienia od ponoszenia kosztów sądowych. Na pokrycie kosztów działania komornika (np. transportu specjalistycznego czy kosztów noclegów komornika) wierzyciel wpłaca zaliczkę.
Nie ma także przeciwwskazań, aby zawnioskowała Pani przekazanie sprawy innemu komornikowi w trakcie już toczącej się sprawy egzekucyjnej. W Pani przypadku warto także pamiętać o treści artykułu 9 powołanej wyżej ustawy, zgodnie z którym do komornika stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o wyłączeniu sędziego. A zatem mogłoby tutaj nastąpić wyłączenie komornika z postępowania na podstawie artykułu 49 kodeksu postępowania cywilnego w związku z artykułem 9 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Ów artykuł kpc stanowi, iż sąd wyłącza sędziego (tu komornika) na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli między nim a jedną ze stron lub jej przedstawicielem zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać wątpliwości co do bezstronności sędziego. Takie powiązania musiałaby Pani oczywiście opisać w uzasadnieniu takiego wniosku.
Rozpoznanie wniosku o wyłączenie komornika należy do właściwości sądu rejonowego, przy którym komornik działa (patrz uchwała SN z 9 grudnia 2005 r., III CZP 113/05, OSNC 2006, nr 11, poz. 185).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?