Wybory prezesa spółdzielni

Pytanie:

"Czy wszyscy członkowie spółdzielni mieszkaniowej mają prawo decydować o wyborze prezesa i wiceprezesa, czy dokonuje tego ktoś inny?"

Odpowiedź prawnika: Wybory prezesa spółdzielni

Zgodnie z ustawą Prawo spółdzielcze zasady i tryb powoływania i odwoływania członków organów spółdzielni określa statut spółdzielni. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zapoznać się z postanowieniami statutu w tym zakresie. Jeżeli statut milczy na ten temat, to zgodnie z ustawą (art. 49 § 2) zarząd wybierany jest przez walne zgromadzenie członków spółdzielni lub przez radę nadzorczą spółdzielni. Natomiast walne zgromadzenie członków spółdzielni jest najwyższym organem spółdzielni, składającym się z wszystkich członków spółdzielni. Jednakże statut spółdzielni może stanowić, że w razie przekroczenia określonej liczby członków spółdzielni, na walnym zgromadzeniu członków spółdzielni będą reprezentować przedstawiciele.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika