Wycofanie pojazdu z ruchu a ubezpieczenie OC
Pytanie:
"Posiadam samochód, który czasowo wycofałem z ruchu. Czy firma ubezpieczeniowa musi mi zwrócić składkę (niektóre firmy zwracają, a inne nie)?"
Odpowiedź prawnika: Wycofanie pojazdu z ruchu a ubezpieczenie OC
Zagadnienie ubezpieczenia OC pojazdów wycofanych z ruchu budzi kontrowersje. Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu przewiduje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Instytucję tę można stosować tylko do określonych kategorii pojazdów. Wprowadzono ją 1 stycznia 2005 r. Pojawiło się pytanie, czy wycofanie pojazdu z ruchu wpływa na obowiązek ubezpieczenia OC. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie przewiduje rozwiązania umowy ubezpieczenia z chwilą wycofania pojazdu z ruchu. Umowa ubezpieczenia wygasa z chwilą wyrejestrowania pojazdu, ale wycofanie z ruchu nie jest tożsame z wyrejestrowaniem. Ani przepisy ustawy o ruchu drogowym, ani też rozporządzenie wykonawcze do przepisu tejże ustawy mówiącego o wycofaniu pojazdu z ruchu nic nie mówią o rozwiązaniu umowy ubezpieczenia czy też jej zawieszeniu albo o zniesieniu obowiązku ubezpieczenia. Można stąd wyprowadzić wniosek, iż wycofanie pojazdu nie wpływa na obowiązek ubezpieczania i zakład ubezpieczeniowy nie ma obowiązku zwrotu składki.
Ponadto można sobie wyobrazić sytuację, kiedy dojdzie do wyrządzenia szkody przez pojazd wycofany z ruchu – np. w trakcie okresowego przemieszczania pojazdu w celu ochrony ogumienia. Ubezpieczanie OC obejmuje również szkody powstałe przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego, co też może mieć znaczenie dla poszkodowanych, nawet jeżeli szkody takie występują stosunkowo rzadko.
Warto jednak skontaktować się z zakładem ubezpieczeniowym i podjąć próbę wynegocjowania niższej składki za okres wycofania pojazdu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?