Wycofanie samochodu z majątku spółki jawnej

Pytanie:

"Spółka jawna (2 właścicieli z udziałami po 50%, rozliczający podatek od dochodu z działalności gospodarczej liniowo zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ) zakupiła 27.08.2005 r. nowy samochód osobowy, przyjęty w tym dniu do ewidencji środków trwałych z wartością początkową: kwota zakupu brutto pomniejszona o możliwy do odliczenia w 2005 r. VAT przy zakupie sam. osobowego wynoszący 6.000,00 zł. Środek trwały amortyzowany liniowo stawką 20% rocznie. Wspólnicy podjęli decyzję o przekazaniu w/w samochodu na potrzeby osobiste jednego ze współwłaścicieli z dniem 01-01-2008 r. Jak należy przeprowadzić wyprowadzenie środka trwałego ze Spółki - czy wystarczy wykreślenie z ewidencji środków trwałych, czy też należy dokonać sprzedaży?"

Odpowiedź prawnika: Wycofanie samochodu z majątku spółki jawnej

Zgodnie z art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa (m.in. spółka jawna) może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Jak stanowi art. 28 K.s.h., majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Spółka jawna jest zatem wyodrębniona organizacyjnie i majątkowo i stanowi odrębną od wspólników strukturę pod względem organizacyjnym i majątkowym.

Zatem w trakcie istnienia spółki jawnej przekazanie nabytego przez spółkę środka trwałego na rzecz jednego ze wspólników nie może nastąpić wyłącznie w farmie wykreślenia z ewidencji środków trwałych. Jest to możliwe w przypadku osoby fizycznej indywidualnie prowadzącej działalność gospodarczą, gdyż w tym przypadku w sensie prawnym jest to majątek jednej osoby. W przypadku natomiast spółki jawnej przekazanie środka trwałego wspólnikowi może nastąpić – w zależności czy intencją stron jest przekazanie odpłatne, czy też nieodpłatne – umową sprzedaży lub umową darowizny.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zk 2012-01-24 01:18:34

    Czy ktoś odpowiada na te kometarze ?

  • zk 2012-01-24 00:54:47

    A co z podatkiem VAT od samochodu przekazanego w formie darowizna

  • zk 2011-12-31 00:38:20

    A co ze spółką cywilną 3 osobową


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika