Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa (m.in. spółka jawna) może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Jak stanowi art. 28 K.s.h., majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.
Spółka jawna jest zatem wyodrębniona organizacyjnie i majątkowo i stanowi odrębną od wspólników strukturę pod względem organizacyjnym i majątkowym.
Zatem w trakcie istnienia spółki jawnej przekazanie nabytego przez spółkę środka trwałego na rzecz jednego ze wspólników nie może nastąpić wyłącznie w farmie wykreślenia z ewidencji środków trwałych. Jest to możliwe w przypadku osoby fizycznej indywidualnie prowadzącej działalność gospodarczą, gdyż w tym przypadku w sensie prawnym jest to majątek jednej osoby. W przypadku natomiast spółki jawnej przekazanie środka trwałego wspólnikowi może nastąpić – w zależności czy intencją stron jest przekazanie odpłatne, czy też nieodpłatne – umową sprzedaży lub umową darowizny.