Wygaśnięcie służebności po przybiciu

Pytanie:

"Zamierzam nabyć w drodze licytacji mieszkanie, na którym ciąży służebność osobista ustanowiona w drodze umowy darowizny. Cytat z ogłoszenia: \\\"Na mieszkaniu dłużniczka ustanowiła służebność polegającą na dożywotnim i bezpłatnym prawie korzystania z całego lokalu mieszkalnego osobom trzecim na podstawie § 5 umowy darowizny. Służebność nie jest ujawniona w księdze wieczystej, a jej wartość wyceniono na 84.458,00 zł.\\\" Czy po zakupie w drodze egzekucji tego mieszkania służebność osobista \\\"znika\\\", czy też trzeba dodatkowych zabiegów? I co oznacza, że służebność wyceniono na kwotę 84,458,00 zł?"

Odpowiedź prawnika: Wygaśnięcie służebności po przybiciu

Stosownie do art. 1000 § 1 kodeksu postępowania cywilnego Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. Na miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji (i tu potrzebna będzie ich wartość).

Od tej reguły istnieją jednak wyjątki. Otóż (§ 2) pozostają w mocy bez potrącenia ich wartości z ceny nabycia:

  1. prawa ciążące na nieruchomości z mocy ustawy; 
  2. służebność drogi koniecznej oraz służebność ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia. 

Pozostają również w mocy (§ 3) ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru albo nie ujawnione w ten sposób, lecz zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania, służebności i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. Jednakże w wypadku ostatnim wartość tych praw (znów wartość jest potrzebna) będzie zaliczona na cenę nabycia.

W zależności zatem od sytuacji prawo służebności opisane w pytaniu może "zniknąć" lub się utrzymać.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika