Wyjawienie majątku - odpowiedzialność dłużnika

Pytanie:

"Dłużnik, któremu sąd na mój wniosek nakazał wyjawienie majątku, skłamał podczas przesłuchania mówiąc, że nic nie posiada a ja po np. okresie jednego roku ustaliłem, ze dłużnik posiada nieruchomość i posiadał tę nieruchomość od kilku lat, zanim miało miejsce jego przesłuchanie w sądzie w sprawie wyjawienia majątku. Czyli dłużnik skłamał przed sądem. Czy to prawda, że za takie kłamstwo można otrzymać karę pozbawienia wolności, bez warunkowego zawieszenia?"

Odpowiedź prawnika: Wyjawienie majątku - odpowiedzialność dłużnika

W postępowaniu o wyjawienie majątku (art. 913 i n. k.p.c.) zasadą jest niezwłoczne odebranie wykazu i przyrzeczenia od dłużnika przez sąd, zaś zatajenie istnienia pewnych składników majątku przez dłużnika należy do znamion określających czynność sprawczą przestępstwa określonego w art. 300 § 2 k.k., który wymienia różne formy zachowania się sprawcy wobec swojego majątku, m.in. polegające na ukryciu składników swojego majątku. Bowiem ukrywanie składników swojego majątku nie polega tylko na prostym ukryciu w sensie fizycznym np. ruchomości dłużnika, ale również na zatajeniu istnienia przysługujących mu praw majątkowych wówczas, kiedy dłużnik ma obowiązek ich ujawnienia, jak to ma miejsce w postępowaniu o wyjawienie majątku.

W katalogu kar przewidzianych w art. 300 § 2 k.k. przewidziano karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Na podstawie art. 58 § 3 k.k., jeżeli przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat, jak to ma miejsce w tym przypadku, sąd może orzec zamiast kary pozbawienia wolności grzywnę albo karę ograniczenia wolności, w szczególności jeżeli orzeka równocześnie środek karny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika