Wykonanie kary a jej odbycie

Pytanie:

"Czy słowa "wykonanie" kary i "odbycie" kary mają to samo znaczenie?"

Odpowiedź prawnika: Wykonanie kary a jej odbycie

Pojęcia te różnią się od siebie w sposób znaczący. Odbycie może dotyczyć kary pozbawienia wolności i kary ograniczenia wolności. Nie dotyczy ono np. kary grzywny, bowiem trudno mówić, że kara grzywny została odbyta. Grzywnę się wykonuje. Ponadto, odbycie kary należy traktować w kategoriach rzeczywistego np. ograniczenia wolności czy też osadzenia w więzieniu. Kodeks karny wielokroć posługuje się pojęciem odbycia kary, jednak używa także pojęcia uznania kary za wykonaną (np. przy okazji warunkowego przedterminowego zwolnienia).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika