Wymiana prawa jazdy bez zameldowania w kraju

Pytanie:

"Posiadam stare Polskie prawo jazdy kategorii C wyrobione w wojsku (jestem obywatelem Polski). Prawo jazdy straciło ważność w 1998 roku z powodu nieaktualnych badan lekarskich. Aktualnie zrobiłem nowe badania jednak nie mogę wymienić prawa jazdy, gdyż nie posiadam zameldowania w Polsce (obecnie mieszkam na stałe w Anglii). W jaki sposób mogę wymienić (uaktualnić) to prawo jazdy na nowe bez meldunku? Pani w urzędzie poinformowała mnie, iż nie jest to możliwe bez zameldowania i mam wymienić sobie w Anglii. w Anglii poinformowano mnie, że mogę wymienić prawo jazdy na angielskie, ale jeśli polskie będzie ważne (aktualne badania lekarskie), które muszę zrobić w Polsce. Czy to znaczy, że nie mogę zrobić nic do momentu ponownego zameldowania w Polsce?"

Odpowiedź prawnika: Wymiana prawa jazdy bez zameldowania w kraju

Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2005 r. Nr 108, poz. 908), kierującym może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz spełnia jeden z warunków określonych poniżej:

  1. posiada wymagane umiejętności do kierowania w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego i nie narażający kogokolwiek na szkodę oraz posiada wymagany dokument stwierdzający uprawnienie da kierowania pojazdem;

  2. odbywa, w ramach szkolenia, naukę jazdy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem instruktora;

  3. zdaje egzamin państwowy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem egzaminatora.

Prawo jazdy otrzymuje osoba, jeżeli:

  1. osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek;

  2. uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane;

  3. odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie;

  4. zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii.

  5. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.

Dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem wydaje, za opłatą oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się, a w uzasadnionych przypadkach - właściwy ze względu na miejsce czasowego pobytu (art. 97 w/w ustawy).

Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania

Pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.

Jak wynika z powyższego jednym z warunków wydania prawa jazdy jest fakt zamieszkania na terenie Rzeczpospolitej Polskiej lub pobytu czasowego, a nie fakt zameldowania. Również fakt obywatelstwa nie ma w tym przypadku znaczenia.

Najdogodniejszym rozwiązaniem w przedmiotowej sprawie będzie dokonanie przez Pana meldunku (stałego lub czasowego) na terenie Polski i wówczas złożenie wniosku o wymianę prawa jazdy, albo uzyskanie prawa jazdy (od początku) na terenie Anglii. Chyba, że udowodni Pan fakt przebywania na terytorium RP przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe (niezbędne jest złożenie oświadczenia) albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika