Wymuszenie pierwszeństwa

Pytanie:

"Na skrzyżowaniu, na którym pierwszeństwo regulowane jest za pomocą znaków D-1 oraz A-7, pojazd jadący drogą z pierwszeństwem zamierza skręcić w lewo, natomiast na przeciwko, również na drodze z pierwszeństwem znajduje się pojazd, który zamierza jechać przez skrzyżowanie prosto, ale stoi przed skrzyżowaniem i nie jedzie pomimo, iż ma pierwszeństwo. W tej sytuacji pojazd, który skręca w lewo, kontynuuje jazdę w zamierzonym kierunku nie zmuszając przy tym kierującego drugim pojazdem do zmiany kierunku, zmiany pasa ruchu, ani istotnej zmiany prędkości. Czy w tej sytuacji kierujący, który skręca na skrzyżowaniu popełnia wykroczenie będące nieustąpieniem pierwszeństwa?"

Odpowiedź prawnika: Wymuszenie pierwszeństwa

Znak A-7 "ustąp pierwszeństwa" ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem. Znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony. Umieszczona pod znakiem A-7 tabliczka T-6c lub T-6d wskazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie. Znak D-1 "droga z pierwszeństwem" oznacza początek lub kontynuację drogi z pierwszeństwem. Umieszczona pod znakiem tabliczka T-6a albo T-6b wskazuje odpowiednio rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie lub układ dróg podporządkowanych.

W takim układzie, jeśli jadący na wprost i Pan znajdowaliście się na drodze z pierwszeństwem, przed skrętem w lewo powinien się Pan upewnić czy nikt nie nadjeżdża z naprzeciwka. Ustawa prawo o ruchu drogowym stanowi, że ustąpienie pierwszeństwa, to powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić innego kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, a pieszego - do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku. Wymuszeniem pierwszeństwa będzie zatem takie wykonanie manewru skrętu, które spowodował jedną z tych czynności przez kierującego pojazdem z pierwszeństwem. Kierujący pojazdem, skręcając w lewo, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z przeciwka po pasie ruchu, który zamierza przeciąć. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Niezależnie od tego kodeks wykroczeń stanowi, że kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. Nie zachowanie należytej ostrożności wcale nie musi być wymuszeniem pierwszeństwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika