Wynagrodzenie wypłacane przez komornika

Pytanie:

"Mam wyrok sądu pracy zasądzający zaległe wynagrodzenia za rok 2001 i 2002 wraz z odszkodowaniem z tytułu rozwiązania umowy o pracę. Czy komornik egzekwujący całą kwotę od pracodawcy, który jest dłużnikiem odlicza składkę na ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy i sam je odprowadza? W jakiej wysokości odlicza podatek dochodowy, skoro jest to wynagrodzenie z kilku lat skumulowane? Kwota łączna przekracza progi podatkowe danego roku, w którym było naliczane wynagrodzenie. Czy komornik rozlicza podatek zaległego wynagrodzenia do każdego roku (oddzielnie), w którym powstała zaległość? Licząc od całej kwoty 2-ch lat łącznej zaległości wynagrodzenia, byłabym bardzo poszkodowana, bo przekraczałabym progi podatkowe dochodu. Czy podatek dochodowy musi być odnoszony i naliczany do okresu, w którym powstawało wynagrodzenie tj. oddzielnie do roku 2001 i oddzielnie do 2002? Kto ma obowiązek odprowadzenia podatku od egzekwowanego przez Komornika od pracodawcy mojego wynagrodzenia - komornik, czy ja? Kto płaci składkę ZUS?"

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie wypłacane przez komornika

Odnośnie kwestii podatku dochodowego, jeszcze w zeszłym roku podatnik otrzymujący zaległe wynagrodzenie za pośrednictwem komornika samodzielnie rozliczał się z urzędem skarbowym na ogólnych zasadach w terminie do 30 kwietnia. Po zmianach, które weszły w życie 1 stycznia 2005 r. płatniekiem jest w takim przypadku komornik (art. 42e updof). Komornik pobiera zaliczki na podatek dochodwy w wysokości 19%, uwzględniając koszty uzyskania przychodów i składki na ZUS.

Jenakże należy od razu podkreślić, że obowiązki płatnika przypisane komornikowi oczywiście nie zwalniają podatnika od konieczności wykazania tych przychodów w zeznaniu rocznym – komornik jedynie “przejmuje” obowiązki, które ciążyłyby na pracodawcy jako płatniku i w żadnym razie nie ciążą na nim obowiązki podatnika.

Kwoty zaległych wynagrodzeń wyegzekwowanych przez komornika stanowią przychód z pracy. Przychód ten powstaje z chwilą uzyskania środków lub postawienia ich do dyspozycji podatnika (art. 11 updof). Z powyższego wynika, że wszystkie wyegzekwowane kwoty zaległych wynagrodzeń stanowią przychód w roku podatkowym, w którym zostały wypłacone podatnikowi przez komornika. Czyli jeżeli np. w roku 2005 komornik wyegzewkuje wynagrodzenia zaległe za rok 2001 i 2002, przychód powstanie w roku 2005 i podatnik będzie musiał wykazać go w zeznaniu podatkowym za rok 2005.

Inaczej przedstawia się sytuacja w odniesieniu do składek ZUS. W tym przypadku to pracodawca jest nadal zobowiązany do rozliczania i opłacania całości należnych składek na ubezpieczenie społeczne. Obowiązek ten dotyczy zarówno części składek finansowanej przez samego pracodawcę jak i przez pracownika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ot co. 2012-09-01 18:30:00

    Z chwilą ustania zatrudnienia ustaje automatycznie stosunek pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Oznacza to, że strony tego stosunku są wolne wobec siebie od wszelkiego rodzaju świadczeń wzajemnych. Ponadto żeby naliczyć i odprowadzić składki do ZUS niezbędny jest jeszcze jeden czynnik, tzn podleganie obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Jednakże z chwilą ustania zatrudnienia, obowiązkowe ubezpieczenie wygasa, więc nie ma podstaw do naliczenia i odprowadzenia składek od przychodu uzyskanego po rozwiązaniu umowy o pracę(SIC)! Podstawy? Ustawa systemowa, kp i kc.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika