Wynagrodzenie za pracę a wysokość alimentów
Pytanie:
"Pytania dotyczą alimentów dla dziecka. Czy jest górna granica wysokości alimentów tzn. jaki procent dochodów może być maksymalnie na nie przeznaczony? Czy w praktyce można nie zgodzić się na podwyższenie alimentów, jak to trzeba uzasadnić? Jak często można występować o podwyższenie alimentów?"
Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie za pracę a wysokość alimentów
Odpowiedź na powyzsze zapytanie wynika z kodeksowego unormowania zakresu świadczeń alimentacyjnych. Zakres ten zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wobec powyższego, górna granicę wysokości alimentów określają nie tylko usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, lecz także majątkowe i zarobkowe mozliwości zobowiązanego. nie może byc bowiem tak, że osoba spełniając swój obowiazek alimentacyjny sama popadnie w niedostatek, który nie pozwoli jej normalnie egzystować. Podobnie sprawa ma się z częstotliwością żądań podwyższenia alimentów. Żądanie podwyższenia alimentów musi być uzasadnione potrzebą uprawnionego. Potrzeba ta musi być uzasadniona. Nie będzie uzasadnioną potrzebą np. zakup telefonu komórkowego. Alimenty nie mają na celu spełnianie wszystkich zachcianek uprawnionego, lecz jedynie mają zaspokajać jego podstawowe, usprawiedliwione potrzeby. Możliwy jest sprzeciw na podwyższenie alimentów. Uzasadnieniem może być brak możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego albo brak usprawiedliwionej potrzeby uprawnionego. Należy pamiętać, że kodeks postępowania cywilnego oraz kodeks pracy wprowadzają limity w wysokości świadczeń alimentacyjnych, które mogą być "ściągane" z pensji osoby zobowiazanej. Zgodnie z art. 87 kodeksu pracy, z wynagrodzenia za pracę netto moga być odliczone sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Wysokość tych odliczeń nie może przekraczać 3/5 wynagrodzenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?