Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zasiłek rodzinny rzeczywiście nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, chyba że:
-
rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
-
ojciec dziecka jest nieznany,
-
powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
-
sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka.
Inaczej jest z dodatkiem dla osoby samotnie wychowującej dziecko. Dodatek przysługuje samotnie wychowującym dziecko matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, ponieważ:
-
drugi z rodziców dziecka nie żyje;
-
ojciec dziecka jest nieznany.
Zaliczka alimentacyjna jest natomiast wypłacana w przypadku, gdy przeprowadzona na podstawie tytułu wykonawczego egzekucja świadczeń alimentacyjnych od dłużnika alimentacyjnego okaże się bezskuteczna. Za bezskuteczną uważa się egzekucję, w wyniku której nie wyegzekwowano należności z tytułu świadczeń alimentacyjnych za okres trzech ostatnich miesięcy.
Osoby dochodzące roszczeń alimentacyjnych nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych.