Wyrok a brak podpisu na fakturze korygującej
Pytanie:
"W roku 2008 dłużnik nie zapłacił należności za wykonaną usługę w 2007 roku i sprawę skierowano na drogę postępowania sądowego. Wydany został wyrok, ale z uwagi na sprzeciw dłużnika (pomimo naszych apelacji wniesionych za pośrednictwem kancelarii prawnej) nie uzyskano klauzuli wykonalności. W uzasadnieniu sąd przychylił się do podniesionych przez dłużnika argumentów i oddalił nasze roszczenie. Czy wobec zaistniałych faktów spółka nasza może wystawić faktury korygujące do faktur będących przedmiotem sporu sądowego, do których będzie załączony wyrok zastępujący podpis odbiorcy wymagany w ustawie o podatku VAT?"
Odpowiedź prawnika: Wyrok a brak podpisu na fakturze korygującej
Nie każdy wyrok oddalający powództwo o zapłatę oznacza, iż usługa nie była wykonana, a zatem, że zachodzą podstawy do skorygowania faktury VAT. Istotne są przyczyny oddalające powództwo. Jeśli rzeczywiście do wykonania usługi nie doszło, podatnik powinien mieć prawo skorygowania wystawionej faktury. Jeżeli natomiast do wykonania usługi doszło, a sąd odmówił zasądzenia wynagrodzenia, z uwagi np. na wady usługi, bądź zgłoszenie zarzutu potrącenia przez drugą stronę, to nie ma podstaw do dokonania korekty wystawionej faktury VAT.
Zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.
Dla możliwości obniżenia obrotu przepisy nie przewidują zastąpienia potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę, wyrokiem oddalającym roszczenie wystawcy faktury. Wystawca powinien zatem wysłać korektę faktury do nabywcy z prośbą o odesłanie podpisanej kopii.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?