Wysokość alimentów od ojca pracującego za granicą

Pytanie:

"Rozwiodłem się, mieszkam w Niemczech. Dzieci z matką zostały w Polsce. Płacę alimenty. Pracuję praktycznie w tym samym zawodzie, oczywiście zarabiam więcej niż w Polsce ale koszty utrzymania są też większe. Czy Sąd musi uwzględnić, że koszty życia są odpowiednio większe, czy będzie jedynie brał pod uwagę fakt osiągania większych dochodów? "

Odpowiedź prawnika: Wysokość alimentów od ojca pracującego za granicą

Zakładamy, że Pana była żona wniosła powództwo o zmianę orzeczenia dotyczącego obowiązku alimentacyjnego. Ustalając wysokość alimentów Sąd bierze pod uwagę usprawiedliwione potrzeby uprawnionego (np. dzieci) oraz możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego (Pana). Są one zawsze oceniane w odniesieniu do konkretnego przypadku. Możliwości te określa się nie według faktycznie osiąganych dochodów, ale według tego jakie dochody może w rzeczywistości osiągnąć zobowiązany dokładając należytej staranności i wykorzystując w pełni swoje możliwości zarobkowe.

Sąd powinien orzec taką wysokość alimentów, którą Pan będzie w stanie płacić, bez uszczerbku dla możliwości utrzymania się przez Pana (bez popadnięcia w niedostatek). Powinien więc wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności, które się z tym wiążą, zarówno te po stronie Pana, jak i dzieci.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika