Wzajemny akt oskarżenia

Pytanie:

"Byłem dzisiaj jako oskarżony o przestępstwo z art. 216 kk (publiczne zniewagi za pomocą środków masowego komunikowania się) na rozprawie pojednawczej. Oskarżycielka prywatna nie stawiła się. W piśmie żąda m.in. nawiązki, przeprosin i wpłaty na rzekomo cel społeczny w postaci pewnej fundacji (której jest prezesem...). Stanowczo odmówiłem spełnienia jej żądań. Moje zniewagi pod jej adresem były niczym innym jak odpowiedzią na publiczne pomawianie mnie przez nią, zniesławianiem, kłamliwe oskarżenia (w tym słane do prokuratury) choć ja do tej pory nie wystąpiłem przeciwko niej jako oskarżyciel prywatny. Rozumiem, że skoro nie zgodziłem się na jej żądania, to teraz sąd wyznaczy rozprawę główną. Wiem, też, że sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli uzna, ze zostałem sprowokowany do tych obelg jej postępowaniem. A jak wygląda sprawa, nazwijmy "skompensowania" wzajemnych czynów na szkodę strony przeciwnej? Ja twierdzę, że ona wyrządziła mi więcej szkód szkalowaniem mnie iż ja wyrządziłem jej. Do którego momentu mam poruszyć skutecznie tę kwestię. Czy powinienem bezzwłocznie wystąpić z powództwem przeciwko niej, na podstawie art. 212 kk? Sądem właściwym miejscowo może okazać się w tej sprawie inny sąd. Czy może na rozprawie głównej będę mógł przedstawić "do kompensaty" moje krzywdy?"

Odpowiedź prawnika: Wzajemny akt oskarżenia

Zgodnie z art. 497 kodeksu postępowania karnego oskarżony może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej wnieść przeciwko oskarżycielowi prywatnemu będącemu pokrzywdzonym wzajemny akt oskarżenia o ścigany z oskarżenia prywatnego czyn, pozostający w związku z czynem mu zarzucanym. Sąd rozpoznaje wówczas łącznie obie sprawy.  

Obaj oskarżyciele prywatni korzystają z uprawnień oskarżonego. Pierwszeństwo zadawania pytań i przemówień przysługuje temu oskarżycielowi prywatnemu, który pierwszy wniósł akt oskarżenia. Sąd w wyroku zaznacza, że postępowanie toczyło się z powodu oskarżeń wzajemnych.  

Oskarżenie wzajemne byłoby niedopuszczalne, jeżeli prokurator wcześniej wszczął postępowanie albo przyłączył się do postępowania. Ponadto, jeżeli po wniesieniu oskarżenia wzajemnego prokurator przyłączy się do jednego z oskarżeń wzajemnych, sąd wyłącza oskarżenie przeciwne do osobnego postępowania. W razie objęcia przez prokuratora obu oskarżeń wzajemnych postępowanie toczy się z urzędu, zaś oskarżeni korzystają w odpowiednim zakresie również z uprawnień oskarżycieli posiłkowych.  

Tak więc tylko w razie wskazanej wyżej inicjatywy prokuratora w Państwa sprawę, Pana akt oskarżenia będzie rozpatrywany w innym sądzie.  

Warto też podkreślić, iż odstąpienie jednego z oskarżycieli prywatnych od oskarżenia powoduje umorzenie postępowania tylko w części dotyczącej wniesionego przezeń oskarżenia. Każdy z oskarżycieli prywatnych może wytoczyć też powództwo adhezyjne.  W opisanej sprawie warto rozważyć wniesienie wzajemnego aktu oskarżenia, gdyż tylko to pozwoli na najbardziej wszechstronne rozpoznanie sprawy. Jeśli bowiem sąd uzna, iż brak podstaw do odstąpienia od wymierzenia kary, powoływanie się na wcześniejsze zachowanie oskarżycielki prywatnej straci znaczenie. Wzajemny akt oskarżenia należy wnieść najpóźniej do rozpoczęcia przewodu sądowego. Posiedzenie pojednawcze nie jest elementem rozprawy głównej, co potwierdza art. 489 § 1 kpk (Rozprawę główną poprzedza posiedzenie pojednawcze, które prowadzi sędzia). Termin na wniesienie aktu oskarżenia jeszcze nie upłynął.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika