Wznowienia postępowania nieprocesowego
Pytanie:
"Od sprawy spadkowej upłynęło 7 lat, po wydaniu postanowienia nie składałam odwołania. Sprawa ta była powodem, że się rozchorowałam i leczę się poradni zdrowia psychicznego. Chcę wznowić postępowanie spadkowe po 7 latach na co mogę się powoływać wiadomo mi że mogę wznowić postępowanie spadkowe do 10 lat i czy choroba hamuje bieg terminów procesowych?"
Odpowiedź prawnika: Wznowienia postępowania nieprocesowego
Zgodnie z art. 524 kodeksu postępowania cywilnego, uczestnik postępowania może żądać wznowienia postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem orzekającym co do istoty sprawy, jednakże wznowienie postępowania nie jest dopuszczalne, jeżeli postanowienie kończące postępowanie może być zmienione lub uchylone.
Zainteresowany, który nie był uczestnikiem postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem orzekającym co do istoty sprawy, może żądać wznowienia postępowania, jeżeli postanowienie to narusza jego prawa. W takim wypadku stosuje się przepisy o wznowieniu postępowania z powodu pozbawienia możności działania.
Można żądać wznowienia postępowania z powodu nieważności:
jeżeli w składzie sądu uczestniczyła osoba nieuprawniona albo jeżeli orzekał sędzia wyłączony z mocy ustawy, a strona przed uprawomocnieniem się wyroku nie mogła domagać się wyłączenia;
jeżeli strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo nie była należycie reprezentowana bądź jeżeli wskutek naruszenia przepisów prawa była pozbawiona możności działania; nie można jednak żądać wznowienia, jeżeli przed uprawomocnieniem się wyroku niemożność działania ustała lub brak reprezentacji był podniesiony w drodze zarzutu albo strona potwierdziła dokonane czynności procesowe.
Można również żądać wznowienia postępowania na tej podstawie, że:
Wyrok (postanowienie) został oparty na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo na skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym;
Wyrok (postanowienie) został uzyskany za pomocą przestępstwa.
Na podstawie art. 407 kodeksu postępowania cywilnego, skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzymiesięcznym; termin ten liczy się od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia, a gdy podstawą jest pozbawienie możności działania lub brak należytej reprezentacji - od dnia, w którym o wyroku dowiedziała się strona, jej organ lub jej przedstawiciel ustawowy.
W tym miejscu należy również wskazać na przepis art. 408 kpc, zgodnie z którym po upływie lat pięciu od uprawomocnienia się wyroku (postanowienia) nie można żądać wznowienia, z wyjątkiem wypadku, gdy strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezentowana.
Z opisanego stanu faktycznego nie wynika jednoznacznie czy była Pani pozbawiona działania w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Skoro jednak doręczona Pani postanowienie, to miała Pani możliwość działania, a w związku z tym naszym zdanie nie przysługuje w tym przypadku skarga o wznowienie postępowania, albowiem zakładamy, że brała Pani udział w postępowaniu. Choroba uczestnika postępowania nie hamuje terminów procesowych. Postępowanie procesowe charakteryzuje się tym, że może ono się toczyć nawet bez udziału uczestnika postępowania (niestawiennictwo uczestnika nie ma wpływu na rozpoznanie sprawy).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?