Wznowienie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku

Pytanie:

"Czy można wznowić postępowanie o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku?"

Odpowiedź prawnika: Wznowienie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku

Art. 679 Kodeksu Postępowania Cywilnego co do zasady wyłącza możliwość obalenia postanowienia w trybie  wznowienia postępowania. Zgodnie z art. 524 § 1 k.p.c. uczestnik może żądać wznowienia  postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem orzekającym co do istoty sprawy,  jednakże wznowienie nie jest dopuszczalne, jeżeli postanowienie kończące postępowanie może  być zmienione lub uchylone. Natomiast zgodnie z art. 679 k.p.c. dowód, że osoba, która uzyskała  stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż  stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę  stwierdzenia nabycia spadku.  

 Na marginesie należy zauważyć, że możliwość złożenia skargi o wznowienie postępowania  jest ograniczona terminem – zgodnie z art. 407 § 1 k.p.c. skargę o wznowienie wnosi się w  terminie trzymiesięcznym; termin ten liczy się od dnia, w którym strona dowiedziała się o  podstawie wznowienia, a gdy podstawą jest pozbawienie możności działania lub brak należytej  reprezentacji - od dnia, w którym o wyroku dowiedziała się strona, jej organ lub jej przedstawiciel  ustawowy. Po upływie lat pięciu od uprawomocnienia się wyroku nie można żądać wznowienia, z  wyjątkiem wypadku, gdy strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie  reprezentowana (art. 408 k.p.c.).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • tylda 2019-05-04 18:50:22

    nie ma tu mowy o relacji 524.2 do 679 a przecież istota sprawy polega na możliwości uzyskania w trybie skargi na wznowienie prejudykatu do roszczenia względem SP. jeżeli jest zbieg podstaw - a tak jest w tym przypadku to dlaczego zainteresowany ma dobrowolnie rezygnować z tej możliwości??? Czy literalne traktowanie zapisu "tylko" rzeczywiście powoduje , ze niejako 679.2 jest przepisem szczególnym względem 524 ??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika