Zabezpieczenie obowiązku naprawienia szkody
Pytanie:
"Prokurator przesłał do sądu rejonowego akt oskarżenia, w którym zawarł wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonymi kary dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat oraz środka karnego w postaci naprawienia szkody. Czy po uprawomocnieniu się tego wyroku mam prawo dochodzić przez komornika zabezpieczenia majątkowego u skazanych (zabezpieczenie nieruchomości)? Czy w tym wypadku oskarżony ma prawo zawetować zabezpieczenie komornicze jego nieruchomości, którą może w międzyczasie zbyć?"
Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie obowiązku naprawienia szkody
W przypadku środka karnego, jakim jest obowiązek naprawienia szkody, zabezpieczenie może być stosowane na podstawie przepisów o procedurze karnej jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku. Postanowienie o zabezpieczeniu wydaje sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator. W postanowieniu określa się zakres i sposób zabezpieczenia.
Zabezpieczenie następuje w sposób wskazany w Kodeksie postępowania cywilnego, zatem możliwe jest także zabezpieczenie na nieruchomości.
Do udzielenia zabezpieczenia wymagane jest, aby orzeczenie obowiązku naprawienia szkody było realne. Ponadto musi zostać ustalony, iż oskarżony (podejrzany) może podejmować kroki, które udaremnią wykonanie orzeczonego obowiązku.
Zabezpieczenie upada, gdy obowiązek naprawienia szkody nie zostanie nałożony, a powództwo o to roszczenie nie zostanie wytoczone przed upływem 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się orzeczenia.
Na postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia oskarżony (podejrzany) może wnieść zażalenie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?