Zabezpieczenie przyszłych roszczeń po egzekucji
Pytanie:
"Czy w sprawie egzekucji alimentów, w momencie gdy dochodzi do licytacji nieruchomości dłużnika można ustanowić formę depozytu na poczet przyszłych alimentów i w jaki sposób, w jakim wydziale czy rodzinnym czy cywilnym? Toczy się postępowanie egzekucyjne z zajęciem nieruchomości i wyznaczeniem terminu licytacji i czy z kwoty uzyskanej z licytacji można wyodrębnić kwotę, która zostałaby złożona do depozytu na poczet przyszłych roszczeń alimentacyjnych. Alimenty zasądzone są od 12 lat i w tej chwili nie są płacone. "
Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie przyszłych roszczeń po egzekucji
Kodeks postępowania cywilnego przewiduje możliwość dokonania zabezpieczenia roszczeń. Zabezpieczenie roszczeń pieniężnych następuje przez zarządzenie: 1) zajęcia ruchomości, wynagrodzenia za pracę albo wierzytelności lub innego prawa; 2) obciążenia nieruchomości dłużnika hipoteką przymusową lub zastawem wpisanym do rejestru okrętowego; 3) zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej albo której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu. Sposoby zabezpieczenia wskazane powyżej są jedynymi możliwymi, nie można stosować inne niż te. W przypadku nieruchomośći, wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika (hipoteka przymusowa). Hipotekę przymusową można uzyskać także na podstawie tymczasowego zarządzenia sądu, przy czym jest ona wtedy hipoteką kaucyjną, tj. zabezpieczającą wierzytelności o nie ustalonej wysokości do oznaczonej sumy najwyższej W sprawach o alimenty zabezpieczenie może nastąpić także z urzędu i może polegać na zobowiązaniu dłużnika do uiszczenia wierzycielowi w powtarzających się terminach pewnej sumy pieniężnej. W sprawach tych nie wymaga się uprawdopodobnienia, że brak zabezpieczenia pozbawiłby wierzyciela zaspokojenia. Tak więc z treści powyższych przepisów wynika, iż zabezpieczenie w formie złożenia do depozytu jakiejś kwoty pieniężnej raczej nie może mieć zastosowania. Sposób zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych polega na zobowiązaniu dłużnika do uiszczenia wierzycielowi w powtarzających się terminach pewnej sumy pieniężnej. Poza tym mogą być stosowane - obok lub zamiast - sposoby zabezpieczenia określone już powyżej, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że w danej sprawie bardziej odpowiedni jest jeden lub dwa albo wszystkie łącznie wymienione w tym przepisie. O zabezpieczenie roszczenia należy zwrócić się do sądu, przed którym dochodzi się roszczenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?