Zabiezpieczenie komornicze spadku
Pytanie:
"Jestem zameldowana w domu mojej babci, ale w nim nie mieszkam. Babcia zapisała mi testamentem tę nieruchomość. Chciałabym zabezpieczyć poprzez komornika dom i rzeczy ruchome znajdujące się w nim przed mieszkającymi tam jej synami. Wiadome jest, iż sprawy spadkowe trwają przez jakiś czas - w tym czasie jej synowie mogą za bezcen posprzedawać rzeczy ruchome, które babcia mi zapisała. W jaki sposób 'technicznie " wygląda takie zabezpieczenie i ile wynosi opłata komornicza od tej czynności?"
Odpowiedź prawnika: Zabiezpieczenie komornicze spadku
Zapewne w przedstawionym stanie faktycznym chodzi o zabezpieczenie spadku i spis inwentarza, które dokonuje się na drodze sądowej. W tym zakresie stosuje sie przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (art. 633 – 639 kpc), oraz Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 października 1991 roku w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza (Dz. U. Nr 92 poz 411).
Zgodnie z przepisami kpc spadek zabezpiecza się, gdy z jakiejkolwiek przyczyny grozi naruszenie rzeczy lub praw powstałych po spadkodawcy, zwłaszcza przez usunięcie, uszkodzenie, zniszczenie albo nie usprawiedliwione rozporządzenie (art. 634 kpc).
Sąd dokonuje takiego zabezpieczenia na wniosek lub z urzędu. W Pani przypadku konieczne staje się złożenie do sądu wniosku o dokonanie zabezpieczenia majątku po pani babci. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego – właściwego dla położenia majątku w chwili otwarcia spadku (czyli w chwili śmierci babci). Niezbędne jest należyte uzasadnienie wniosku - należy uprawdopodobnić, iż jest Pani spadkobiercą oraz określić przyczyny konieczności zabezpieczenia majątku spadkowego. Musi więc Pani wykazać, iż majątek, który Pani odziedziczyła po babci, może być zbyty przez osoby do tego nieuprawnione. Sąd zarządzi dokonanie w takim przypadku spis majątku ruchomego i zleci komornikowi wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu, które podlega wykonaniu z chwilą jego wydania przez sąd. Zabezpieczenie następuje przez oddanie majątku ruchomego pod dozór, ustanowienie zarządu tymczasowego oraz ustanowienie zarządu nad nieruchomością. Środki powyższe mogą być stosowane łącznie.
Szczegółowa regulacja dotycząca zabezpieczenia spadku znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza. Stanowi ono miedzy innymi, iż przy spisywaniu rzeczy ruchomych mogą być obecne osoby żądające zabezpieczenia, jednakże ich nieobecność nie stanowi przeszkody w dokonaniu tej czynności. Komornik może zastosować środki zapobiegające rozporządzeniu rzeczami poprzez ich opieczętowanie – zarządzenie opieczętowania rzeczy może także zasądzić sąd. Zabezpieczenie może także polegać na złożeniu do depozytu sądowego pewnych ruchomości - obiegowych pieniędzy polskich, pieniędzy zagranicznych, złotych monet, kruszców szlachetnych i wyrobów z tych kruszców, drogich kamieni i innych kosztowności, papierów wartościowych oraz bankowych dowodów oszczędności, w tym wydanych na okaziciela.
Koszty postępowania są następujące: opłata na wniosku o zabezpieczenie spadku – 50 zł oraz koszty komornicze. Koszty te polegają m. in. na uiszczeniu opłaty stałej w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę przy dokonywaniu spisu i opieczętowaniu rzeczy podlegających zabezpieczeniu.
Prosimy także o zapoznanie się z przykładowym wniosekiem o zabezpieczenie spadku, znajdującym się na stronie naszego serwisu Wniosek o zabezpieczenie spadku
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?