Zagraniczny kontrahent a właściwość sądu

Pytanie:

"Dłużnik jest firmą z zagranicy a dokładnie z Izraela i zalega nam już od dłuższego czasu z należnościami za wykonane usługi. Wysyłaliśmy wielokrotnie wezwania dyscyplinujące do zapłaty należnej nam sumy. Czy możemy zwrócić się do jakiejś polskiej instytucji o pomoc w tej sprawie? Jakie prawa nam przysługują w windykacji tej należności?"

Odpowiedź prawnika: Zagraniczny kontrahent a właściwość sądu

W analizowanej sprawie należy wyjaśnić, czy ewentualny proces może być wytoczony przed polski sąd. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, do jurysdykcji krajowej (polskiej - co oznacza, że właściwy będzie polski sąd) należą m.in. sprawy dotyczące przedmiotu sporu znajdującego się w Polsce lub zobowiązania, które powstało albo ma być wykonane w Polsce. Jeżeli więc zobowiązanie, które Państwo wykonali, zostało wykonane w Polsce, mogą Państwo wystąpić z powództwem przeciwko podmiotowi zagranicznemu przed polskim sądem. Należy jednak pamiętać, że w umowach pomiędzy podmiotami z różnych krajów podmioty te często określają sąd właściwy do rozstrzygania ewentualnych sporów powstałych w ramach wykonania tych umów. Sugerujemy sprawdzenie, czy umowa, którą Państwa wiąże z kontrahentem izraelskim, nie zawiera postanowienia o właściwości sądu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika