Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Kwestie związane z ograniczeniem egzekucji w stosunku do dotacji są przedmiotem regulacji art. 831 § 1 pkt. 2 kpc. Zgodnie z tym artykułem nie podlegają egzekucji sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego.
Zajęcie wierzytelności oznacza, że wypłacając dotację dłużnikowi, narażają się Państwo na odpowiedzialność odszkodowawczą, gdyż zgodnie z art.. 886 kpc, który ma odpowiednie zastosowanie do zajęcia wierzytelności, dłużnik, który dokonał wypłaty zajętej części wynagrodzenia dłużnikowi, odpowiada za wyrządzoną przez to wierzycielowi szkodę. Wierzyciel zatem powinien udowodnić istnienie szkody i może on pozwać osobę (zakład), który dokonał wypłaty. W takiej sytuacji można by argumentować, że wierzyciel nie poniósł szkody ze względu na fakt, że dotacja ta jest zwolniona od egzekucji.
W opisywanej sprawie, termin na złożenie skargi na czynności komornika minął (piszecie Państwo, że zajęcie miało miejsce trzy miesiące temu). Możecie Państwo wysłać ponownie pismo do komornika, a gdy nie zareaguje on na to pismo, można złożyć skargę na zaniechanie czynności przez komornika , który powinien zwolnić spod egzekucji kwotę dotacji. Można również, o ile macie Państwo taką możliwość, przekazać niską kwotę z zajętych pieniędzy do rąk komornika i poczekać, jaka będzie kolejna czynność komornika i czynność tą zaskarżyć lub skontaktować się z dłużnikiem, by on tą czynność zaskarżył.